Tréninkové skupiny dětí v Unichess


Oddíl Unichess (dříve ČSOB a ERA Poštovní Spořitelna) vznikl v roce 1999, do nedávné doby však působil pouze na úrovni soutěží dospělých. V současné době sestává ze sedmi družstev, tým „A“, ve kterém působíme, je účastníkem Extraligy mužů, v týmu Unichess „B“ působí jako hrající člen i prezident Šachového svazu České republiky Mgr. Jan Lamser.

Od roku 2013 se oddíl zapojuje i do fungování na úrovni dětí a mládeže. Cílem je postupně vybudovat základnu dětí, které budou v celorepublikovém měřítku reprezentovat jak na úrovni jednotlivců, tak v rámci žákovských a dorosteneckých soutěží družstev.

I za krátké období fungování oddílu se již částečně daří tuto vizi naplňovat. V roce 2017 se nejúspěšnější děti zúčastnily finále Mistrovství ČR a tým Unichess se díky vítězství ve 3 kategoriích stal nejúspěšnější výpravou. Zlaté medaile vybojovali v kategorii dívek do 10 let Emma Dobsa, v kategorii dívek do 14 let Anna Marie Koubová a Štěpán Hrbek v kategorii chlapců do 12 let. Všechny děti nás v létě budou reprezentovat na mládežnickém Mistrovství světa i Mistrovství Evropy.

Dařilo se i na úrovni družstev, když ve finále Mistrovství ČR družstev mladších žáků do 12let obsadil Unichess 2. místo.

Pevně věříme, že na uvedené úspěchy navážou i další talentované děti. K dosahování vytyčených cílů předpokládáme od počátku aktivní přístup všech zúčastněných, tj. trenérů, dětí i rodičů. V porovnání s jinými pražskými oddíly (alespoň dle našich zkušeností a referencí) bychom chtěli klást větší důraz na následující body:
  1. Tréninkové skupiny jsou maximálně 6-ti členné a jsou utvářeny podle aktuální výkonnosti dětí
  2. K tréninku patří i pravidelná domácí příprava a vypracovávání úkolů
  3. Děti se pravidelně zúčastňují šachových turnajů a soutěží. V rámci úvodního půlroku počítáme, že děti budou mít možnost si zahrát minimálně 3-4 turnaje své věkové kategorie
  4. Dosažené pokroky jsou průběžně vyhodnocovány a konzultovány (cca každé 2-3 měsíce)

Tréninky budou probíhat na dvou úrovních:

1) Elitní skupinky

Šachy jsou pro dítě aktivitou číslo 1, ostatní zájmy jsou doplňkové. Tréninky jsou 2x týdně 2 hodiny a děti z těchto skupinek by měly tvořit jádro žákovského týmu. Cena za pololetí je 10.000,- Kč a zahrnuje 80 hodin tréninku a přítomnost trenéra a koučink dětí minimálně na 3 turnajích.

2) Přípravka

Jedná se o jakýsi mezistupeň pro děti, které mají o šachy velký zájem, ale nejsou ještě pro šachy jednoznačně rozhodnuty, případně nemohou z časových důvodů docházet na tréninky 2x týdně. U těchto skupinek probíhají tréninky jednou týdně 2 hodiny, cena je 6.000,- Kč za pololetí a zahrnuje 40 hodin tréninku.


Je samozřejmě důležité, aby šachy zůstaly zábavou a aby bylo vždy postupováno přiměřeně věku dítěte. Současně bychom však rádi jasně oddělili zájmovou úroveň od úrovně sportovně-závodní, která se bez poctivého tréninku neobejde.

Tréninkové místnosti jsou k dispozici dvě - buď tréninky probíhají v budově ČSOB, která se nachází přímo na metru Radlická, nebo v klubovně TJ ZORA u Kubánského náměstí na adrese Jakutská 10, časové možnosti jsou Po-Pá 13-20h. Se zahájením tréninků s novými zájemci počítáme v první polovině září, předtím proběhne úvodní informační schůzka rodičů.

Napište nám, prosím, zda Vás možnost takto koncipovaných tréninků zaujala a v případě jakýchkoliv dalších dotazů nebo námětů se neváhejte na nás obrátit – buď na email info@sachovykrouzek.cz, nebo telefonicky na 777 145 620 (Pavel Vávra), nebo 777 888 172 (Lukáš Černoušek).

Za Šachovou školu
Mgr.Pavel Vávra & Lukáš Černoušek
mezinárodní mistři v šachu
Zpět